Niezależnie od tego czy będziemy, czy też nie, uwzględniać w naszym mówieniu o historii wpływ chrześcijaństwa na rozwój cywilizacji, nie da się zanegować faktu, iż doktryna zwana chrześcijaństwem miała wpływ na podstawy życia społecznego i kulturalnego w Europie, a także na sposób myślenia i postrzegania świata przez ludzi na wszystkich kontynentach. Owa doktryna kształtowała się przede wszystkim w pierwszych wiekach naszej ery. Żadna idea nie kształtuje się sama. Tworzą ją konkretne osoby. Kluczową postacią, która wywarła decydujący wpływ na sposób formowania się chrześcijaństwa był Paweł z Tarsu.
Chrześcijaństwo narodziło się w Palestynie, w łonie Judaizmu. Znane wszystkim wydarzenia związane z Jezusem Chrystusem dały temu początek. Powoli, ale konsekwentnie przekraczało ono kolejne bariery religijne i kulturowe rozszerzając się w końcu na cały świat. Pierwszym etapem było wyjście na zewnątrz żydowskiej synagogi. Dalej, konfrontacja z ówcześnie dominującą w tym rejonie świata kulturą helleńską i rzymską strukturą polityczną. Z Jerozolimy, poprzez pierwsze wspólnoty chrześcijańskie powstające na Bliskim Wschodzie i w Azji Mniejszej, chrześcijaństwo dociera do Europy.
Cały ten proces można poznać i lepiej zrozumieć przybliżając sobie postać Pawła z Tarsu. Wiele już o nim napisano. Wielu teologów przestudiowało jego pisma i materiały na temat jego życia. Wszystko to jest bardzo cenne i warte poznania. Powstało też kilka filmów próbujących zaprezentować i zinterpretować postać Pawła.
Projekt zrealizowania nowego, innego filmu o Pawle zrodził się z inspiracji Rokiem Świętego Pawła, obchodzonym w Kościele Katolickim od czerwca 2008 do czerwca 2009. Była to znakomita okazja do podjęcia trudu przybliżenia tej znaczącej nie tylko dla ludzi wierzących postaci. Aby to uczynić w sposób nowatorski, film ma w swoim założeniu reporterską i w miarę możliwości dokumentalną rekonstrukcję wydarzeń związanych z Pawłem w historycznych miejscach jego pobytu i działalności. Oznaczało to realizację zdjęć w Turcji, Izraelu, Grecji, Syrii, Rzymie, na Cyprze i na Malcie.
Będziecie mogli nie tylko poznać postać naszego bohatera, ale także miejsca, w których kształtował się jego charakter i sposób myślenia. Wiele z tych miejsc ma ciągle wielką wartość turystyczną. Tego także będzie można doświadczyć poprzez ten film. Wszystko ma być zrealizowane w dynamicznej i atrakcyjnej dla współczesnego widza konwencji.
Najbardziej istotnym celem filmu jest ukazanie postaci Pawła z Tarsu jako “pomostu” między chrześcijaństwem zrodzonym w łonie Judaizmu, a chrześcijaństwem otwartym na cały świat. Cel ten ma być osiągnięty nie poprzez zawiłe teologiczne dywagacje, ale poprzez podążanie szlakiem Pawła od jego miejsca urodzenia w Tarsie, poprzez kształcenie się w Jerozolimie, misyjną pracę w Azji i Europie, do jego męczeńskiej śmierci w Rzymie.
Chcemy Was zabrać w osobistą podróż z Pawłem podążając jego życiowym szlakiem i mamy nadzieję, że każdy kto się w tę podroż wybierze odkryje coś więcej z tożsamości kultury ukształtowanej pod wpływem chrześcijaństwa, a poznając jej wartości odkryje także coś dla siebie.
Grzegorz Misiewicz